Skip to content

554 Norwood St.

East Orange, NJ 07018

Built 1905

Last Sale Price
$115,000
Last Sale Date
Jan 29, 2016

Property Information

Block462
Lot5.01
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page3-12

Building Details

Building Class45
Description2.5S-F-CL-DG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,296
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$81,700
27%
Improvement Value:$224,600
73%
Total Assessment$306,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,621-0.9%
2024$9,704+16.7%
2023$8,312+1.3%
2022$8,205+1.3%
Property History
Sales7

Property Sale

Sale
$115,000

To:

Sq Ft2,296DeedBook 20160, Page 15948

Property Sale

Sale
$105,000
DeedBook 12260, Page 5302

Property Sale

Sale
$127,000
DeedBook 12105, Page 1552

Property Sale

Sale
$285,000
DeedBook 6157, Page 141

Property Sale

Sale
$112,871
DeedBook 6073, Page 67

Property Sale

Sale
$160,000
DeedBook 5558, Page 212

Property Sale

Sale
$146,000
DeedBook 5040, Page 416

Property Built

Built

Year Built: 1905