Skip to content

455 Norwood St.

East Orange, NJ 07018

Built 1925

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 27, 1989

Property Information

Block464
Lot15
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page3-12

Building Details

Building Class45
Description2.5S-F-CL
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,175
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$77,900
20%
Improvement Value:$302,500
80%
Total Assessment$380,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,948-0.9%
2024$12,051+30.5%
2023$9,231+1.3%
2022$9,113+1.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$59,000
DeedBook 4909, Page 753

Property Built

Built

Year Built: 1925