Skip to content

491 Norwood St.

East Orange, NJ 07018

Built 1925
Residential
Pre-Foreclosure

Last Sale Price
$530,000
Last Sale Date
Oct 19, 2023

Property Information

Block464
Lot30
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page3-12

Building Details

Building Class45
Description2S-F-CL
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,087
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$76,900
15%
Improvement Value:$435,300
85%
Total Assessment$512,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,088+73.7%
2024$9,263+22.8%
2023$7,541+1.3%
2022$7,445+1.3%
Property History
Sales3Foreclosures1

Foreclosure Case F-004089-25

Active
Type: Residential Mortgage Foreclosure
Disposition: Open
Original Mortgage••••••••Mortgage Date98/96/1274Monthly Pmt••••••••

Property Sale

Sale
$530,000

To:

Sq Ft2,140DeedBook 20230, Page 64884

Property Sale

Sale
$260,000
Sq Ft1,804DeedBook 20200, Page 22832Recorded2/28/2020

Property Sale

Sale
$68,000
DeedBook 4945, Page 211

Property Built

Built

Year Built: 1925