Skip to content

190 Eppirt St.

East Orange, NJ 07018

Built 2004

Last Sale Price
$423,000
Last Sale Date
May 20, 2008

Property Information

Block473.01
Lot7.11
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page3-11

Building Details

Building Class45
Description2S-F-CL-BG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage4,264
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$87,800
23%
Improvement Value:$296,500
77%
Total Assessment$384,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,071-0.9%
2024$12,175-31.8%
2023$17,859+1.3%
2022$17,630+1.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$423,000

To:

Sq Ft4,264DeedBook 12138, Page 5907

Property Built

Built

Year Built: 2004