Skip to content

263 Shepard Ave.

East Orange, NJ 07018

Commercial

Last Sale Price
$90,000
Last Sale Date
Nov 18, 1998

Property Information

Block473.01
Lot8
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page3-11

Building Details

Building Class---
Description2S-F-CL-DG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.15

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$139,700
57%
Improvement Value:$104,000
43%
Total Assessment$243,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,655-0.8%
2024$7,720-9.3%
2023$8,511+1.3%
2022$8,402+1.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$90,000

To:

DeedBook 5585, Page 393