Skip to content

390 Halsted St.

East Orange, NJ 07018

Built 1920

Last Sale Price
$59,000
Last Sale Date
Oct 30, 2013

Property Information

Block480
Lot33
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page3-4

Building Details

Building Class16
Description2S-F-CL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,116
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$82,100
36%
Improvement Value:$145,900
64%
Total Assessment$228,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,161-0.9%
2024$7,223+17.7%
2023$6,139+1.3%
2022$6,061+1.3%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$59,000

To:

Sq Ft1,324DeedBook 12469, Page 3178

Property Sale

Sale
$52,500
DeedBook 5452, Page 882

Property Sale

Sale
$1,000
DeedBook 4939, Page 603

Property Built

Built

Year Built: 1920