Skip to content

396 Halsted St.

East Orange, NJ 07018

Built 1920

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 7, 2010

Property Information

Block480
Lot34
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page3-4

Building Details

Building Class45
Description2S-F-CL
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,362
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$81,900
25%
Improvement Value:$248,700
75%
Total Assessment$330,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,384-0.9%
2024$10,473+8.9%
2023$9,619+1.3%
2022$9,496+1.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$95,000
DeedBook 5120, Page 133

Property Built

Built

Year Built: 1920