Skip to content

218 Rhode Island Ave

East Orange, NJ 07018

Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 25, 2009

Property Information

Block481
Lot1
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page3-4

Building Details

Building Class---
Description2S-S/A-1/3
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$86,800
24%
Improvement Value:$272,900
76%
Total Assessment$359,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,298-0.9%
2024$11,395-24.1%
2023$15,022+1.3%
2022$14,829+1.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$315,000
DeedBook 6285, Page 504

Property Sale

Sale
$79,000
DeedBook 4949, Page 450