Skip to content

369 So. Burnet St.

East Orange, NJ 07018

Built 1930

Last Sale Price
$310,000
Last Sale Date
Oct 5, 2018

Property Information

Block482
Lot1.03
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page3-11

Building Details

Building Class45
Description2.5S-F-CL
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,880
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$82,000
18%
Improvement Value:$367,800
82%
Total Assessment$449,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,128-0.9%
2024$14,250+5.7%
2023$13,476+1.3%
2022$13,303+1.3%
Property History
Sales6

Property Sale

Sale
$310,000

To:

Sq Ft2,880DeedBook 20180, Page 89963

Property Sale

Sale
$268,000

From:

To:

Sq Ft2,880DeedBook 20160, Page 16487Recorded2/26/2016

Property Sale

Sale
$112,500
DeedBook 12213, Page 8305

Property Sale

Sale
$350,000
DeedBook 6390, Page 531

Property Sale

Sale
$230,000
DeedBook 6131, Page 759

Property Sale

Sale
$147,500
DeedBook 5418, Page 936

Property Built

Built

Year Built: 1930