Skip to content

275 So. Burnet St.

East Orange, NJ 07018

Built 1925

Last Sale Price
$95,000
Last Sale Date
Apr 24, 1987

Property Information

Block490
Lot9
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page3-5

Building Details

Building Class45
Description2.5S-F-CL-DG
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,974
Acreage0.12

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$82,600
20%
Improvement Value:$329,500
80%
Total Assessment$412,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,944-0.9%
2024$13,055+8.5%
2023$12,030+1.3%
2022$11,875+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$95,000

To:

Sq Ft2,974DeedBook 4973, Page 481

Property Built

Built

Year Built: 1925