Skip to content

309 So. Clinton Street

East Orange, NJ 07018

Built 1930

Last Sale Price
$122,450
Last Sale Date
Jan 24, 1995

Property Information

Block491
Lot2
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page3-4

Building Details

Building Class45
Description2S-F-CL
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,954
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$77,400
24%
Improvement Value:$241,100
76%
Total Assessment$318,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,004-0.9%
2024$10,090+27.0%
2023$7,946+1.3%
2022$7,844+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$122,450

To:

Sq Ft1,954DeedBook 5351, Page 663

Property Built

Built

Year Built: 1930