Skip to content

65 Eppirt St.

East Orange, NJ 07018

Built 1930

Last Sale Price
$74,000
Last Sale Date
Mar 31, 2023

Property Information

Block501
Lot2
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page3-5

Building Details

Building Class16
Description2S-F-CL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,140
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$80,700
27%
Improvement Value:$218,000
73%
Total Assessment$298,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,382-0.9%
2024$9,463+15.9%
2023$8,167+1.3%
2022$8,063+1.3%
Property History
Sales7

Property Sale

Sale
$74,000

To:

Sq Ft2,140DeedBook 20230, Page 23492

Property Sale

Sale
$226,125
Sq Ft2,140DeedBook 20191, Page 9539Recorded11/19/2019

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 12270, Page 8592

Property Sale

Sale
$280,000
DeedBook 6221, Page 534

Property Sale

Sale
$147,000
DeedBook 5964, Page 699

Property Sale

Sale
$65,000
DeedBook 5894, Page 722

Property Sale

Sale
$50,000
DeedBook 4879, Page 836

Property Built

Built

Year Built: 1930