Skip to content

41 Eaton Pl.

East Orange, NJ 07017

Built 2023
Church/Charitable

Last Sale Price
$35,000
Last Sale Date
Jan 9, 2017

Property Information

Block50
Lot26
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page4-9

Building Details

Building Class37
DescriptionTOWNHOUSE
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,278
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$61,200
17%
Improvement Value:$293,700
83%
Total Assessment$354,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2023$7,281+1.3%
2022$7,188+1.3%
2021$7,096+1.3%
2020$7,008+2.9%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2023

Property Sale

Sale
$35,000

To:

Sq Ft1,543DeedBook 20170, Page 11767