Skip to content

3 Eaton Pl

East Orange, NJ 07017

Built 1930

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 29, 2016

Property Information

Block51
Lot6
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page4-9

Building Details

Building Class35
Description2S-F-CL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,384
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$60,600
33%
Improvement Value:$124,100
67%
Total Assessment$184,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,801-0.9%
2024$5,851-3.1%
2023$6,040+1.3%
2022$5,962+1.3%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1930