Skip to content

177 So. Clinton St

East Orange, NJ 07018

Built 1930

Last Sale Price
$325,000
Last Sale Date
Mar 6, 2023

Property Information

Block523
Lot3
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page2-8

Building Details

Building Class45
Description1-9-1-1-O
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,232
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$59,500
19%
Improvement Value:$258,200
81%
Total Assessment$317,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,979-0.9%
2024$10,065+1.8%
2023$9,885+1.3%
2022$9,758-17.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$325,000

To:

Sq Ft2,232DeedBook 20230, Page 16019

Property Sale

Sale
$22,000
DeedBook 5139, Page 750

Property Built

Built

Year Built: 1930