Skip to content

37 William St.

East Orange, NJ 07017

Built 1925

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 22, 2020

Property Information

Block53
Lot25
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page4-9

Building Details

Building Class45
Description2.5S-F-CL
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,313
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$63,700
23%
Improvement Value:$217,900
77%
Total Assessment$281,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,912-0.9%
2024$7,980+1.1%
2023$7,896+1.3%
2022$7,795+2.9%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$14,030

From:

To:

Sq Ft1,830DeedBook 20180, Page 26918Recorded3/28/2018

Property Sale

Sale
$340,000
DeedBook 12095, Page 3890

Property Sale

Sale
$240,000
DeedBook 6148, Page 156

Property Sale

Sale
$205,000
DeedBook 6032, Page 902

Property Sale

Sale
$25,000
DeedBook 5802, Page 148

Property Built

Built

Year Built: 1925