Skip to content

70-72 Ashland Ave.

East Orange, NJ 07017

Built 1930

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 31, 2022

Property Information

Block542
Lot20
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page2-4

Building Details

Building Class45
Description2S-F-CL-DG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,549
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$78,100
21%
Improvement Value:$299,900
79%
Total Assessment$378,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,873-0.9%
2024$11,975+34.5%
2023$8,904+1.3%
2022$8,790+1.3%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1930