Skip to content

34 No. 17th St.

East Orange, NJ 07017

Built 1930

Last Sale Price
$675,000
Last Sale Date
Jun 10, 2025

Property Information

Block54
Lot30
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page4-9

Building Details

Building Class45
Description2.5S-F-CL
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,079
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$62,400
22%
Improvement Value:$221,200
78%
Total Assessment$283,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,908-0.9%
2024$8,984-13.3%
2023$10,362+1.3%
2022$10,229+1.3%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$675,000

To:

Sq Ft3,079DeedBook 20250, Page 37501

Property Sale

Sale
$291,000
Sq Ft2,992DeedBook 20210, Page 89542Recorded7/22/2021

Property Sale

SaleMulti
$163,000
DeedBook 5967, Page 628

Property Sale

SaleMulti
$95,900
DeedBook 5893, Page 930

Property Sale

SaleMulti
$45,000
DeedBook 5315, Page 916

Property Built

Built

Year Built: 1930