Skip to content

24 Melmore Gardens

East Orange, NJ 07017

Built 1940

Last Sale Price
$165,000
Last Sale Date
Jun 21, 2019

Property Information

Block551.01
Lot118
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page2-3

Building Details

Building Class35
Description2S-CL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage896
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$68,100
41%
Improvement Value:$97,900
59%
Total Assessment$166,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,214-0.9%
2024$5,259+104.5%
2023$2,571+1.3%
2022$2,538+1.3%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$165,000

To:

Sq Ft896DeedBook 20190, Page 59431

Property Sale

Sale
$50,000

From:

To:

Sq Ft896DeedBook 20161, Page 13204Recorded12/30/2016

Property Sale

Sale
$52,000
DeedBook 12303, Page 491

Property Sale

Sale
$104,000
DeedBook 6065, Page 768

Property Sale

Sale
$56,400
DeedBook 4963, Page 425

Property Built

Built

Year Built: 1940