Skip to content

98 Prospect St.

East Orange, NJ 07017

Built 1920

Last Sale Price
$34,900
Last Sale Date
Sep 26, 1995

Property Information

Block551.02
Lot56
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page2-3

Building Details

Building Class17
Description3S-F-CL-DG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage4,498
Acreage0.22

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$85,000
16%
Improvement Value:$435,400
84%
Total Assessment$520,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,346-0.9%
2024$16,486+2.6%
2023$16,069+1.3%
2022$15,863+1.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$34,900

To:

Sq Ft4,498DeedBook 5388, Page 92

Property Built

Built

Year Built: 1920