Skip to content

37 Melmore Gardens

East Orange, NJ 07017

Built 1940

Last Sale Price
$77,900
Last Sale Date
Jan 29, 1999

Property Information

Block551
Lot85
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page2-3

Building Details

Building Class15
Description1.5S-F-CC
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,190
Acreage0.16

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$77,700
38%
Improvement Value:$128,900
62%
Total Assessment$206,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,489-0.9%
2024$6,545+9.6%
2023$5,973+1.3%
2022$5,897+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$77,900

To:

Sq Ft1,190DeedBook 5616, Page 34

Property Sale

Sale
$3,000
DeedBook 4836, Page 847

Property Built

Built

Year Built: 1940