Skip to content

80 Carleton Street

East Orange, NJ 07017

Built 1984

Last Sale Price
$80,000
Last Sale Date
Jun 23, 1998

Property Information

Block552.01
Lot13.12
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page2-4

Building Details

Building Class35
Description2S-F-CL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,188
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$69,000
31%
Improvement Value:$151,500
69%
Total Assessment$220,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,926-0.9%
2024$6,985+0.6%
2023$6,943+1.3%
2022$6,854+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$80,000

To:

Sq Ft1,188DeedBook 5542, Page 296

Property Sale

Sale
$70,225
DeedBook 4860, Page 233

Property Built

Built

Year Built: 1984