Skip to content

82 Lincoln Street

East Orange, NJ 07017

Built 1985

Last Sale Price
$265,000
Last Sale Date
Dec 29, 2021

Property Information

Block552
Lot5.05
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page2-4

Building Details

Building Class28
Description2S-F-CL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,144
Acreage0.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$69,400
29%
Improvement Value:$169,500
71%
Total Assessment$238,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,504-0.9%
2024$7,568+22.8%
2023$6,162+1.3%
2022$6,083+1.3%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$265,000

To:

Sq Ft1,144DeedBook 20220, Page 5111

Property Sale

Sale
$145,000

From:

To:

Sq Ft1,144DeedBook 20160, Page 55735Recorded7/5/2016

Property Sale

Sale
$102,000
DeedBook 5852, Page 925

Property Sale

Sale
$54,000
DeedBook 5825, Page 892

Property Sale

Sale
$66,900
DeedBook 4888, Page 418

Property Built

Built

Year Built: 1985