Skip to content

211 No. Clinton St.

East Orange, NJ 07017

Built 1910

Last Sale Price
$419,000
Last Sale Date
Dec 15, 2020

Property Information

Block560
Lot8
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page1-9

Building Details

Building Class45
Description2.5S-F-CL
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,872
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$72,000
17%
Improvement Value:$359,500
83%
Total Assessment$431,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,553-0.9%
2024$13,670+10.4%
2023$12,384+1.3%
2022$12,225+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$419,000

To:

Sq Ft2,872DeedBook 20210, Page 7695

Property Built

Built

Year Built: 1910