Skip to content

19 Edgerton Terr.

East Orange, NJ 07017

Built 1960

Last Sale Date
Jan 4, 2008

Property Information

Block570
Lot9
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page1-7

Building Details

Building Class15
Description2S-F-CL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$69,900
33%
Improvement Value:$142,000
67%
Total Assessment$211,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,406-0.9%
2024$6,463-15.3%
2023$7,635+1.3%
2022$7,534+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1960