Skip to content

546-554 Prospect St.

East Orange, NJ 07017

Built 1930
Apartment

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Dec 29, 2023

Property Information

Block590
Lot30
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page1-4

Building Details

Building Class10
Description2S GDN-12-0-O
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$312,000
27%
Improvement Value:$859,000
73%
Total Assessment$1,171,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$36,781-0.9%
2024$37,097-1.7%
2023$37,751+1.3%
2022$37,267+1.3%
Property History
Sales9Foreclosures2

Property Sale

Sale
$1,396,678
DeedBook 20191, Page 16959Recorded12/10/2019

Property Sale

Sale
$1,000,000

From:

To:

DeedBook 12459, Page 5338Recorded9/26/2013

Property Sale

Sale
$615,000
DeedBook 6057, Page 502

Property Sale

Sale
$110,000
DeedBook 5944, Page 444

Property Sale

Sale
$300,000
DeedBook 5512, Page 569

Property Sale

Sale
$2,000
DeedBook 5420, Page 379

Property Sale

Sale
$295,000
DeedBook 5379, Page 93

Property Sale

Sale
$153,568
DeedBook 5158, Page 170

Property Sale

Sale
$45,000
DeedBook 4894, Page 914

Property Built

Built

Year Built: 1930