Skip to content

25 Olive St.

East Orange, NJ 07017

Built 1925

Last Sale Price
$380,000
Last Sale Date
Aug 23, 2024

Property Information

Block590
Lot37
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page1-4

Building Details

Building Class17
Description2S-F-CL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,188
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$94,100
30%
Improvement Value:$223,500
70%
Total Assessment$317,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,997-0.9%
2024$8,066+2.2%
2023$7,890+1.3%
2022$7,785+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$380,000

To:

Sq Ft1,188DeedBook 20240, Page 58799

Property Built

Built

Year Built: 1925