Skip to content

118 Dodd St.

East Orange, NJ 07017

Built 1945

Last Sale Price
$281,200
Last Sale Date
Dec 1, 2005

Property Information

Block602
Lot3
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page1-6

Building Details

Building Class45
Description2S-F-CL-DG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,572
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$99,600
21%
Improvement Value:$365,800
79%
Total Assessment$465,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,618-0.9%
2024$14,744+30.7%
2023$11,281+1.3%
2022$11,137+1.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$281,200

To:

Sq Ft2,572DeedBook 6348, Page 216

Property Sale

Sale
$133,500
DeedBook 5610, Page 199

Property Built

Built

Year Built: 1945