Skip to content

519 Prospect Street Lot

East Orange, NJ 07017

Commercial

Last Sale Price
$350,000
Last Sale Date
Oct 30, 2014

Property Information

Block603
Lot7
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page1-4

Building Details

Building Class---
DescriptionVACANT LOT
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$76,500
78%
Improvement Value:$22,000
22%
Total Assessment$98,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,094-0.8%
2024$3,120-41.2%
2023$5,303+1.3%
2022$5,235+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$350,000

To:

DeedBook 12525, Page 2625