Skip to content

Glenwood Ave/Prospect St.

East Orange, NJ 07017

Commercial

Last Sale Price
$100,000
Last Sale Date
Oct 18, 2013

Property Information

Block613
Lot1
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page1-6

Building Details

Building Class---
DescriptionCOMM. LOT
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$1,311,000
89%
Improvement Value:$161,900
11%
Total Assessment$1,472,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$46,264-0.9%
2024$46,661+82.2%
2023$25,616+1.3%
2022$25,288+1.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$100,000

To:

DeedBook 12467, Page 3120

Property Sale

Sale
$325,000
DeedBook 6163, Page 319