Skip to content

91 No. 18th St.

East Orange, NJ 07017

Built 1930

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 1, 2001

Property Information

Block61
Lot8
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page5-1

Building Details

Building Class45
Description2.5S-F-CL-DG
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,112
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$68,900
15%
Improvement Value:$392,100
85%
Total Assessment$461,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,480-0.9%
2024$14,604+28.9%
2023$11,326+1.3%
2022$11,181+1.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$115,000
DeedBook 5187, Page 157

Property Built

Built

Year Built: 1930