Skip to content

320 Glenwood Ave.

East Orange, NJ 07017

Built 1925

Last Sale Price
$200,000
Last Sale Date
Jul 30, 2020

Property Information

Block620
Lot17
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page1-10

Building Details

Building Class45
Description2.5S-F-CL
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,590
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$93,100
26%
Improvement Value:$269,300
74%
Total Assessment$362,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,383-0.9%
2024$11,481+15.0%
2023$9,985+1.3%
2022$9,857+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$200,000

To:

Sq Ft2,590DeedBook 20200, Page 75893

Property Sale

Sale
$25,750
DeedBook 4993, Page 716

Property Built

Built

Year Built: 1925