Skip to content

61 Franklin St.

East Orange, NJ 07017

Built 1910

Last Sale Price
$100,000
Last Sale Date
Apr 2, 2003

Property Information

Block620
Lot23
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page1-10

Building Details

Building Class28
Description2S-F-CL
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,180
Acreage0.13

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$98,700
34%
Improvement Value:$189,400
66%
Total Assessment$288,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,049-0.9%
2024$9,127+6.5%
2023$8,572+1.3%
2022$8,462+1.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$100,000

To:

Sq Ft2,180DeedBook 5982, Page 315

Property Built

Built

Year Built: 1910