Skip to content

74 Fernwood Rd.

East Orange, NJ 07017

Built 1930

Last Sale Price
$68,500
Last Sale Date
Apr 5, 1993

Property Information

Block620
Lot8
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page1-10

Building Details

Building Class16
Description2S-F-CL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,748
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$102,100
38%
Improvement Value:$164,500
62%
Total Assessment$266,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,374-0.9%
2024$8,446-13.3%
2023$9,741+1.3%
2022$9,616+1.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$68,500

To:

Sq Ft1,748DeedBook 5256, Page 620

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 5049, Page 934

Property Built

Built

Year Built: 1930