Skip to content

234 Glenwood Ave.

East Orange, NJ 07017

Built 1920

Last Sale Price
$130,000
Last Sale Date
Mar 8, 2001

Property Information

Block630
Lot13
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page1-10

Building Details

Building Class17
Description2S-F-CL-DG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,113
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$94,600
25%
Improvement Value:$279,300
75%
Total Assessment$373,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,744-0.9%
2024$11,845+25.2%
2023$9,464+1.3%
2022$9,343+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$130,000

To:

Sq Ft2,113DeedBook 5758, Page 897

Property Built

Built

Year Built: 1920