Skip to content

236 Glenwood Ave.

East Orange, NJ 07017

Built 1910

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Aug 29, 1985

Property Information

Block630
Lot14
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page1-10

Building Details

Building Class17
Description2.5S-F-CL-DG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,130
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$94,000
28%
Improvement Value:$242,400
72%
Total Assessment$336,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,316-0.9%
2024$10,407+0.6%
2023$10,350+1.3%
2022$10,214+1.3%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1910