Skip to content

252 Glenwood Ave.

East Orange, NJ 07017

Built 1920

Last Sale Price
$69,500
Last Sale Date
Jan 8, 2015

Property Information

Block630
Lot19
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page1-10

Building Details

Building Class17
Description2S-F-CL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,568
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$95,800
30%
Improvement Value:$222,300
70%
Total Assessment$318,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,992-0.8%
2024$10,077+17.4%
2023$8,583+1.3%
2022$8,473+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$69,500

To:

Sq Ft1,864DeedBook 12536, Page 1508

Property Built

Built

Year Built: 1920