Skip to content

195 Glenwood Ave.

East Orange, NJ 07017

Built 1910

Last Sale Price
$655,000
Last Sale Date
Oct 18, 2024

Property Information

Block640
Lot6
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page1-5

Building Details

Building Class16
Description2S-F-CL-DG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,339
Acreage0.34

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$117,200
20%
Improvement Value:$472,100
80%
Total Assessment$589,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,810-0.9%
2024$14,937-12.3%
2023$17,027+1.3%
2022$16,809+1.3%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$655,000

To:

Sq Ft3,339DeedBook 20240, Page 68112

Property Sale

Sale
$38,000
DeedBook 5171, Page 32

Property Sale

Sale
$60,000
DeedBook 4830, Page 518

Property Built

Built

Year Built: 1910