Skip to content

157 No. 15th St.

East Orange, NJ 07017

Built 2000

Last Sale Price
$269,000
Last Sale Date
Jul 12, 2024

Property Information

Block64
Lot17
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page5-1

Building Details

Building Class45
Description3S-F-CL-BG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,460
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$67,200
14%
Improvement Value:$415,600
86%
Total Assessment$482,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,165-0.9%
2024$15,295+31.6%
2023$11,625+1.3%
2022$11,476+1.3%
Property History
Sales8

Property Sale

Sale
$269,000

To:

Sq Ft2,460DeedBook 20240, Page 41439

Property Sale

Sale
$252,500

From:

To:

Sq Ft2,460DeedBook 20170, Page 6189Recorded1/20/2017

Property Sale

Sale
$225,000
DeedBook 12374, Page 8656

Property Sale

Sale
$107,500
DeedBook 12330, Page 6916

Property Sale

Sale
$440,000
DeedBook 12072, Page 7283

Property Sale

Sale
$525,000
DeedBook 6169, Page 1

Property Built

Built

Year Built: 2000

Property Sale

Sale
$10,500
DeedBook 5366, Page 554

Property Sale

Sale
$62,000
DeedBook 5065, Page 202