Skip to content

118 No. 16th St.

East Orange, NJ 07017

Built 1900

Last Sale Price
$249,600
Last Sale Date
Mar 29, 2019

Property Information

Block64
Lot28
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page5-1

Building Details

Building Class16
Description2S-F-CC
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,831
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,800
21%
Improvement Value:$236,500
79%
Total Assessment$299,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,401-0.9%
2024$9,482+35.2%
2023$7,015+1.3%
2022$6,925+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$249,600

To:

Sq Ft1,850DeedBook 20190, Page 30241

Property Sale

Sale
$80,000

From:

To:

Sq Ft1,831DeedBook 20180, Page 47329Recorded5/31/2018

Property Sale

Sale
$1,178

From:

To:

Sq Ft1,831DeedBook 20170, Page 88680Recorded10/5/2017

Property Sale

Sale
$63,500
DeedBook 5251, Page 692

Property Sale

Sale
$25,000
DeedBook 5224, Page 364

Property Built

Built

Year Built: 1900