Skip to content

102 No. 16th St.

East Orange, NJ 07017

Built 1900

Last Sale Date
Feb 27, 2020

Property Information

Block64
Lot35
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page5-1

Building Details

Building Class45
Description2.5S-F-CL-DG
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,598
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$63,700
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$63,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2022$10,426+1.3%
2021$10,292+1.3%
2020$10,165+2.9%
2019$9,881+1.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$35,101
DeedBook 4913, Page 105

Property Built

Built

Year Built: 1900