Skip to content

94 No. 16th St.

East Orange, NJ 07017

Built 1910

Last Sale Price
$450,000
Last Sale Date
Apr 4, 2022

Property Information

Block64
Lot38
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page5-1

Building Details

Building Class16
Description2S-F-CL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,843
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$67,100
15%
Improvement Value:$379,900
85%
Total Assessment$447,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,040-0.9%
2024$14,161+69.2%
2023$8,367+1.3%
2022$8,260+1.3%
Property History
Sales7

Property Sale

Sale
$450,000

To:

Sq Ft1,843DeedBook 20220, Page 37577

Property Sale

Sale
$225,000
DeedBook 6305, Page 72

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 6148, Page 605

Property Sale

Sale
$76,000
DeedBook 5766, Page 730

Property Sale

Sale
$38,000
DeedBook 5724, Page 207

Property Sale

Sale
$12,500
DeedBook 5432, Page 678

Property Sale

Sale
$117,500
DeedBook 5057, Page 878

Property Built

Built

Year Built: 1910