Skip to content

92 No. 16th St.

East Orange, NJ 07017

Last Sale Date
Aug 25, 2016

Property Information

Block64
Lot39
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page5-1

Building Details

Building Class---
DescriptionVACANT LOT
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$61,900
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$61,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2018$2,169+2.5%
2017$2,116+1.4%
2016$2,086+3.9%
2015$2,008+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$190
DeedBook 4824, Page 868