Skip to content

88 No. 16th St.

East Orange, NJ 07017

Built 1910

Last Sale Price
$415,000
Last Sale Date
Jul 28, 2021

Property Information

Block64
Lot41
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page5-1

Building Details

Building Class17
Description2S-F-CL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,685
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$61,900
18%
Improvement Value:$288,900
82%
Total Assessment$350,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,019-0.8%
2024$11,113+70.1%
2023$6,533+1.3%
2022$6,449+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$415,000

To:

Sq Ft1,685DeedBook 20211, Page 2477

Property Sale

Sale
$90,000
Sq Ft1,725DeedBook 20191, Page 8140Recorded11/15/2019

Property Sale

Sale
$250,000
DeedBook 6267, Page 694

Property Sale

Sale
$300,000
DeedBook 6261, Page 355

Property Sale

Sale
$60,900
DeedBook 5587, Page 520

Property Built

Built

Year Built: 1910