Skip to content

74 No. 16th St.

East Orange, NJ 07017

Built 1910

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 18, 2024

Property Information

Block64
Lot47
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page5-1

Building Details

Building Class45
Description2S-F-CL
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage1,911
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$62,400
23%
Improvement Value:$209,000
77%
Total Assessment$271,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,525-0.8%
2024$8,598+9.4%
2023$7,857+1.3%
2022$7,756+1.3%
Property History
Sales8

Property Sale

Sale
$450,000
Sq Ft1,911DeedBook 20220, Page 58813Recorded6/21/2022

Property Sale

Sale
$137,000
Sq Ft1,911DeedBook 20200, Page 6972Recorded1/21/2020

Property Sale

Sale
$250,000
DeedBook 12232, Page 9712

Property Sale

Sale
$72,500
DeedBook 12165, Page 5963

Property Sale

Sale
$254,000
DeedBook 6228, Page 410

Property Sale

Sale
$205,000
DeedBook 6099, Page 837

Property Sale

Sale
$80,000
DeedBook 5682, Page 395

Property Sale

Sale
$69,900
DeedBook 5526, Page 819

Property Built

Built

Year Built: 1910