Skip to content

29 Eastwood St.

East Orange, NJ 07017

Built 1920

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 24, 2006

Property Information

Block650
Lot11
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page1-11

Building Details

Building Class17
Description2S-F-CL-DG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,450
Acreage0.42

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$101,600
22%
Improvement Value:$368,100
78%
Total Assessment$469,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,753-0.9%
2024$14,880-0.4%
2023$14,939+1.3%
2022$14,747+1.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$190,000
DeedBook 5913, Page 72

Property Built

Built

Year Built: 1920