Skip to content

98 Glenwood Ave.

East Orange, NJ 07017

Built 1925

Last Sale Price
$165,000
Last Sale Date
Dec 6, 2010

Property Information

Block650
Lot25
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page1-11

Building Details

Building Class18
Description2.5S-F-CL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,047
Acreage0.2

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$81,500
19%
Improvement Value:$348,400
81%
Total Assessment$429,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,503-0.9%
2024$13,619+5.0%
2023$12,966+1.3%
2022$12,800+1.3%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$165,000

To:

Sq Ft3,047DeedBook 12294, Page 7767

Property Sale

Sale
$149,900
DeedBook 5946, Page 658

Property Sale

Sale
$122,000
DeedBook 5526, Page 769

Property Built

Built

Year Built: 1925