Skip to content

116 No. 15th St.

East Orange, NJ 07017

Built 1897

Last Sale Price
$664,000
Last Sale Date
Jul 2, 2025

Property Information

Block65
Lot39
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page5-2

Building Details

Building Class47
Description2S-F-CL
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,170
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$63,800
12%
Improvement Value:$481,600
88%
Total Assessment$545,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,131-0.9%
2024$17,278+72.1%
2023$10,040+1.3%
2022$9,912+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$664,000

To:

DeedBook 20250, Page 51235

Property Sale

Sale
$560,000

To:

Sq Ft2,562DeedBook 20220, Page 72670Recorded8/3/2022

Property Sale

Sale
$260,000

To:

Sq Ft2,170DeedBook 20211, Page 15180Recorded9/21/2021

Property Sale

Sale
$132,000

From:

To:

Sq Ft2,170DeedBook 20190, Page 12203Recorded2/8/2019

Property Sale

Sale
$190,000

From:

To:

Sq Ft2,170DeedBook 12504, Page 7369Recorded7/15/2014

Property Sale

Sale
$64,000

From:

To:

Sq Ft2,170DeedBook 12489, Page 1187Recorded4/1/2014

Property Sale

Sale
$220,000
DeedBook 12323, Page 407

Property Sale

Sale
$42,999
DeedBook 12264, Page 9104

Property Sale

Sale
$235,000
DeedBook 6306, Page 778

Property Sale

Sale
$165,000
DeedBook 5996, Page 257

Property Sale

Sale
$35,000
DeedBook 5931, Page 456

Property Built

Built

Year Built: 1897