Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
26 Glenwood Avenue Lot
East Orange, NJ 07017
Commercial
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 28, 1997
Property Information
Block672
Lot20
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page2-1
Building Details
Building Class---
DescriptionVACANT LOT
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.23
Owner Mailing
Street---
City / State / ZIP---
Assessment
Land Value:$240,000
93%
Improvement Value:$17,700
7%
Total Assessment$257,700
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 2025 | $8,094 | -0.9% |
| 2024 | $8,164 | +49.3% |
| 2023 | $5,469 | +1.3% |
| 2022 | $5,399 | +1.3% |
Property History
No events match the selected filters.