Skip to content

30 Chelsea Place

East Orange, NJ 07017

Built 1920

Last Sale Date
Sep 30, 1983

Property Information

Block672
Lot23
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page2-1

Building Details

Building Class45
Description2.5S-F-CL-DG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,450
Acreage0.15

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$75,900
23%
Improvement Value:$257,600
77%
Total Assessment$333,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,475-0.9%
2024$10,565+2.0%
2023$10,362+1.3%
2022$10,229+1.3%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1920